On Air Now

Listen

Listen Live Now » 101.9 FM Central Wisconsin

Weather

Current Conditions(Wausau,WI 54403)

More Weather »
22° Feels Like: 16°
Wind: ESE 5 mph Past 24 hrs - Precip: 0”
Current Radar for Zip

Tonight

Few Snow Showers 19°

Tomorrow

Rain/Snow Showers/Wind 42°

Thurs Night

Rain/Snow/Wind 34°

Merrill, Marathon Play For State BB Titles Today..Girls Sectional Championships Too

by
The Wisconsin Interscholastic Athletic Association logo.
The Wisconsin Interscholastic Athletic Association logo.

Madison, Wi (WSAU) Both Merrill and Marathon will play for boys basketball championships today. The Bluejays will face Whitefish bay in the D-2 title game at 6:35 tonight. Marathon will play Grantsburg for the D-4 title at 12:45. The other title games today feature Clayton vs Randolph for the D-5 crown...La Crosse Aquinas plays Racine St. Catherine in D-3 and Madison Memorial will play De Pere for the D-1 title.

The Girls sectional championships will be held with a trip to State on the line. Wausau Newman will play St Mary Central tonight and Edgar will battle Algoma. here is the complete field:

 

Super Tuesday games for Division 1 will be held on Tuesday, March 22. Click on image for more information on the 4 Super Tuesday game s

D4 - Regis (24-1) vs. Boyceville (17-8) at Eau Claire Memorial - 2 p.m.

Sectional Final Games - Saturday, March 19

 

 

Division 1

 

Super Tuesday #1 - Sectional Final Games - Saturday, March 19

 

Superior (17-6) vs. Eau Claire North (22-2) at Marshfield 3 p.m.

 

Appleton East (14-9) vs. Oshkosh West (17-7) at Oshkosh North 2:30 p.m.

 

Super Tuesday #2 - Sectional Final Games - Saturday, March 19

 

Pius XI (23-1) vs. Milwaukee Vincent (21-2) at Brookfield East 7 p.m.

 

Racine Case (21-2) vs. Oak Creek at Racine Case 1 p.m.

 

Super Tuesday #3- Sectional Final Games - Saturday, March 19

 

Green Bay Preble (17-7) vs. De Pere (21-3) at Sheboygan South 1 p.m.

 

Nicolet (22-2) vs. Arrowhead (18-6) at Kettle Moraine 7 p.m.

 

Super Tuesday #4 - Sectional Final Games - Saturday, March 19

 

Middleton (23-1) vs. Verona Area (18-6) at Verona Area 2 p.m.

 

Franklin (16-8) vs. Janesville Craig (19-4) at Burlington 1:30 p.m.

 

 

Division 2

 

Sectional #1 - Sectional Final Games - Saturday, March 19

 

Sparta (19-6) at New London (22-3) at Marshfield 7 p.m.

 

Sectional #2 - Sectional Final Games - Saturday, March 19

 

Luxemburg-Casco (24-1) vs. Beaver Dam (21-4) at Oshkosh West 7 p.m.

 

Sectional #3 - Sectional Final Games - Saturday, March 19

 

Waunakee (17-8) vs. Milton (21-3) at Sun Prairie 1 p.m.

 

Sectional #4 - Sectional Final Games - Saturday, March 19

 

Whitefish Bay (20-5) vs. New Berlin Eisenhower (23-2) at West Allis Central 2 p.m.

 

 

Division 3

 

Sectional #1 - Sectional Final Games - Saturday, March 19

 

Ladysmith (21-4) vs. Altoona (18-7) at Chippewa Falls 7 p.m.

 

Sectional #2 - Sectional Final Games - Saturday, March 19

 

Freedom (23-2) vs. Kewaunee (22-3) at Ashwaubenon 4 p.m.

 

Sectional #3 - Sectional Final Games - Saturday, March 19

 

Prairie du Chien (20-5) vs. Edgerton (22-3) at De Forest 7 p.m.

 

Sectional #4 - Sectional Final Games - Saturday, March 19

 

Winnebago Lutheran (23-2) vs. Dominican (25-0) at Waukesha West 1 p.m.

 

 

Division 4

 

Sectional #1 -Sectional Final Games - Saturday, March 19

 

Boyceville (17-8) vs. Regis (24-1) at Eau Claire Memorial at 2 p.m.

 

Sectional #2 - Sectional Final Games - Saturday, March 19

 

Edgar (16-9) vs. Algoma (24-1) at Waupaca 7 p.m.

 

Sectional #3 - Sectional Final Games - Saturday, March 19

 

Westby (24-1) vs. Belleville (22-3) at Baraboo 7 p.m.

 

Sectional #4 - Sectional Final Games - Saturday, March 19

 

Oostburg (22-3) vs. Shoreland Lutheran (22-3) Waukesha North 6 p.m.

 

 

Division 5

 

Sectional #1 - Sectional Final Games - Saturday, March 19

 

Siren (23-2) vs. Prentice (24-1) at Spooner 1 p.m.

 

Sectional #2 - Sectional Final Games - Saturday, March 19

 

Newman Catholic (25-1) vs. Saint Mary Central (9-16) at Pulaski 7 p.m.

 

Sectional #3 - Sectional Final Games - Saturday, March 19

 

Cashton (20-5) vs. River Ridge (18-7) at La Crosse Central 1 p.m.

 

Sectional #4 - Sectional Final Games - Saturday, March 19

 

Elkhart Lake-Glenbeulah (17-8) vs. Black Hawk (25-0) at Watertown 7 p.m.

 

 

 

 

Comments